Tulosta

Cimsonille työvoimakoulutuksen järjestämislupa

Neuvotteluhuone

Opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt Cimson Koulutuspalveluille työhallinnon tarpeisiin valtakunnallisen järjestämisluvan myynnin ja yrittäjän ammattitutkintoon

Myynnin ammattitutkinto sulautuu 1.1.2019 alkaen liiketalouden ammattitutkinnon osaksi, johon Cimsonilla on järjestämislupa tutkinnon perusteiden voimaan tulosta alkaen. Liiketalouden ammattitutkinto on tarkoitettu muun muassa sellaisille henkilöille, jotka ovat kiinnostuneita työllistymään myynnin, markkinoinnin, asiakirjahallinnon, finassihallinnon, taloushallinnon, ulkomaankaupan, toimistotyön tai virastomestarin työtehtäviin.

Vuoden 2019 alusta Cimson Koulutuspalvelut järjestää liiketalouden ja yrittäjän ammattitutkinnon ryhmiä joustavasti koko Suomessa. 

Cimson Koulutuspalvelujen vahvuuksia tutkinnon järjestämisessä ovat kokemus, työelämälähtöisyys ja valtakunnallisuus. Olemme järjestäneet yrittäjyyteen valmentavaa koulutusta jo 25 vuotta. Myynnin koulutuksia on järjestetty 2000-luvun alusta lähtien. Työelämälähtöisissä koulutuksissa sisällöt suunnitellaan sen mukaan, millaisia osaajia työelämä tarvitsee. 

Valtakunnallisissa toteutuksissa on mahdollisuus non-stop-tyyppisiin koulutuksiin, joihin voi videovälitteisesti osallistua miltä paikkakunnalta tahansa.

Lisätietoa ammatillisen koulutuksen uudistetuista järjestämisluvista (OKM) 

2018

  • Uusi laki ammatillisesta koulutuksesta tulee voimaan 2018 alusta
  • Ammatillisessa koulutuksessa siirrytään yhteen järjestämislupaan, joka kattaa ammatillisen peruskoulutuksen ja ammatillisen lisäkoulutuksen luvat
  • Osa työvoimakoulutuksesta siirtyy 2018 työ- ja elinkeinoministeriöstä opetus- ja kulttuuriministeriöön ja osaksi uutta ammatillisen koulutuksen järjestelmää