Tulosta

Yli sata työllistynyttä Focus Työpolut -palvelussa

Ammatillinen kuntoutus

Yli sata Focus-asiakasta on työllistynyt puolen vuoden aikana, ja opiskelupaikan on saanut 51 asiakasta. Palvelun aikana moni on alkanut suunnitella myös yritystoimintaa.

Focus Työpolut -tilastokatsaus kertoo, että työpaikan on saanut 114 asiakasta. Tässä pilottipalvelussa työllistymistuloksen kriteerinä on se, että työsuhteen kesto on yli 3 kk ja vähintään 80 % kokoaikatyötä. Jos lyhyempikestoiset työllistymiset lasketaan mukaan, työllistymislukema on sitä suurempi.

Focus Työpolut -pilottipalvelu käynnistettiin 1.11.2019 Pirkanmaan TE-toimiston asiakkaille. Tavoitteena on tukea työnhakijaa monipuolisilla palveluilla ja lähiohjauksella niin, että ratkaisuun päästään ennemmin tai myöhemmin.

Kumppanien muodostamassa tekijäjoukossa mukana Cimson Koulutuspalvelujen lisäksi Omapaja Pirkanmaa, Foreammatti, Cimson Henkilöstöpalvelut ja Uratehdas, yhteistyössä Pirkanmaan TE-palvelujen kanssa.

Lue lisää palvelusta